Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tetování:)

Tetování, tedy vytváření písmen, číslic, obrazců se dnes stalo opět módní záležitostí. Atraktivní ornamenty na kůži však mají prastarou tradici. Již před 8 000 lety byly objeveny na kamenech v Africe malby postav s pomalovanými těly.

Trvalé tetování nebo krátkodobé pomalování bylo běžné v různých kulturách. Původně měly barvy a tvary svůj magický význam, malování na tělo mělo svou roli: při narození, svatbě, smrti, při lovu, boji, žních a také symbolizovalo příslušnost k určitému kmeni. Muži, kterého čekal boj s jiným kmenem dodávalo tetování odvahu, byl to jeho pomocník v boji, uvědomoval si sílu kmene, ke kterému patřil. Ženě, kterou čekala svatba pomalovaly přítelkyně paže, dlaně, nohy a chodidla různými ornamenty, které měly přinést lásku, zdraví, plodnost a dlouhý šťastný život.

Ať už bylo malování na kůži jednobarevné či křiklavě pestré, velkoplošné, či malováno tenkými čarami tvořícími jemné ornamenty, vznikalo také proto, že je krásné. Vždyť dodnes se arabské a indické ženy při slavnostních příležitostech malují henou. Barva po nějaké době zmizí a při další příležitosti je tělo ozdobeno ornamentem novým, ještě krásnějším. Ženy se dnes pomalovávají jen tak pro zábavu. U této činnosti si popovídájí s přítelkyní, využijí tvůrčí fantazii i zručnost a svou náladu vloží do právě malovaných motivů a vzorů. Nejčastěji se užívá červenohnědá, červená a černá barva. Červená barva je velmi oblíbená, považuje se za nositelku štěstí. Černá barva působí jako obrana proti zlu. O barvě platí, že čím více zářivá barva, tím více štěstí přináší. Červená barva se získává z rostliny heny, z jejích sušených listů.

Hena je považována za zkrášlovací prostředek na celém světě určitě už od dob faraonů. Využívá se v kosmetickém průmyslu z jejích květů se vyrábějí vůně a parfémy, z listů a mladých rostlin prášek na malování kůže a na barvení vlasů. Hena se využívá také jako léčebný prostředek proti exemům, vředům, úplavici, proti onemocnění trávicího traktu. Tetování henou vydrží dva týdny a tetování tetovací tužkou vydrží dva dny. Tetovací tužky se dají zakoupit v prodejnách s kosmetikou a jejich výhodou je různorodost barev. Islám zakazuje zobrazovat člověka, a tak muslimské ženy využívají hlavně motivy rostlin, listů, květin, ale i zvířat, hlavně ptáků. Africké ženy používají spíše přísně členěné geometrické tvary, rovné čáry, trojúhelníky různě kombinované a různě se protínající. Indické ženy používají vzory měkčí, spíše.